Bors rusesc

de luminita20_2006 in Ciorbe, 1 Iun 2009 | 10387 vizualizari

COMENTARII (10)

Roda 1

01.06.2009, 13:34

Chiar ma intrebam cand vei posta o reteta de bors rusesc.Cu ani in urma , eram la Kiev si ne-au servit ,seara, un asemenea bors,care , fiind mai plin de grasime, mi-a provocat o criza la fiere incat am fost dusa la spital.De atunci, nu l- am mai gatit.

Roda 1

01.06.2009, 13:49

Ai 5 furculite de la mine.

MazdaRX8 1

01.06.2009, 15:03

Imi pare rau, dar chiar daca ai schimbat citeva cuvinte intre ele, p'aici-p'acolo, reteta e "copiata" dintrun site - unde a aparut cu ceva timp in urma....
Citez:

"Ingrediente:

sfecla rosie (500 g), telina (1), morcovi (3), patrunjel (1), varza (1/2), untura (3 linguri), faina (1 lingura), bulion (3 linguri), dafin (1 foaie), carne de vaca (250 g), marar, sare, smintina (1 pahar).

Mod Preparare

Zarzavatul se curata, se spala si se taie in bucati mici sau fasii subtiri, apoi se inabusa in grasimea incinsa. Se toarna 2 litri de apa fierbinte, se sareaza si se adauga carnea si costita taiate in bucati. Se lasa sa fiarba la foc mic. Smantana se amesteca cu o lingurita de faina, cu bulionul cu rosii si se subtiaza cu bors (o cana), apoi se toarna in oala. Se mai pune o sfecla cruda, data prin razatoarea mare, apoi se lasa borsul sa clocoteasca pina ce carnea este moale. Se presara marar tocat si se serveste cu smantana.
Timp Preparare: 1h 30'
Complexitate: redusa.

Te rog eu, nu mai pune retete rusesti pe site, ca ti le "ghicesc" imediat. Sunt pe ele!!!

MazdaRX8 1

01.06.2009, 15:06

PENTRU NASEA ALINA!!!
CRED CA VREI RETETA DE LA "SALEANKA". CORECT SAU NU?

MazdaRX8 1

01.06.2009, 15:11

am uitat sa specific siteul: preparateculinare.ro (http://www.preparateculinare.ro/borsuri-ciorbe/Bors-rusesc-454.html).

luminita20_2006 1

01.06.2009, 15:53

dragul meu sau draga mea....chiar nu am copiat reteta...eu sunt de origide din zoana ai si se fcae foarte dae acasa la mine reteta asta...eu m-am stabilit in romania de 4 ani...asa ca am sa te dezamagesc...sorry....

luminita20_2006 1

01.06.2009, 15:59

daca vrei schim gramajul...in cantitati bucata

jhonyboxing 1

23.02.2015, 00:14

Eu am mancat Bors Rusesc facut de o moldoveanca si vreau sa zic...ca sunt mort dupa el.Foarte bun!!!!

COMENTEAZA

Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Cartofi noi cu brânză de burduf și bacon - Rețeta gustoasă și sățioasă

ieri la 05:34

Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase

pe 23.06 la 08:47

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

pe 22.06 la 10:16

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase